„Agrā jūnija rītā tu sēdi Pededzes krastā ar karstu kafijas krūzi rokās un smaidīdams vēro slīpo saules staru rotaļu zirnekļu dzīparu noķertajos rasas pilienos. Ūdens virsma un tumšzaļo egļu zari viegli kūp. Žūst upes plūdumā gulošo akmeņu pieres, bet to atstraumēs foreles medī virs ūdens dejojošos odus. Viss, ko tu redzi apkārt, ir neparasti skaists.” Tā īsumā varētu raksturot Pededzi tās posmā Latvijas robeža – Alūksnes ieteka. Pededze ir Aiviekstes labā krasta pieteka. Ainaviska upe ar maz apdzīvotiem krastiem un neskartu dabu.

1.diena ~ 20 km no Guldupjiem līdz Aizupiešiem. Upe te vairs tik traki nelīkumo, noturīgā straume, asu līkumu trūkums un skaistās ainavas aicina ļauties nesteidzīgam laivojumam. 2018.gada sausā vasara ir darījusi savu, un vietās, kur ir upes krācītes, var gadīties, ka ūdens ir par maz, lai līgani pārslīdētu pāri.
2.diena ~ 20 km no Aizupiešiem līdz P36 ceļa tiltam. Šis posms daudzu laivotājprāt ir viens no skaistākajiem Latvijā. Te sākas izslavētās ozolu audzes, smilšu piekrastes līkumu iekšmalās, pļavas un pat gabaliņš priežu meža. Tomēr neliels darvas piliens šajā medus mucā ir un tas ir mazais straumes ātrums. Šajā posmā ir viens liels sastrēgums, kas jāapnes gar krastu.