Maršruta lejupielāde viedtālruņiem (android/ipone)
Aiviekste nevar pārsteigt ar mežonīgu straumi vai Gaujai piemītošajām dramatiskajām ainavām, tomēr tā ir liela un interesanta upe ar savu šarmu. Tā patiks divu veidu laivotājiem: tiem, kas ir maratonu un kilometru cienītāji, kuri ietūķī sevi šauros kajakos un strauji cilājot airi vēro vidējā ātruma rādījumu sava GPS ekrāniņā, un tiem, kuri sasies kopā laivas, pludināsies pa straumi un laipni pasniegs viens otram dažādus našķus. Tie otrie būs ņēmuši vērā visu laiku labākās laivošanas mācību grāmatas pamācību, kurā teikts, ka laivu braucienā jāņem līdz „..pāris draugu, kas ir šī vārda vērti, kāds, kas mīl jūs un kam jūs atbildat ar pretmīlestību, kaķis, suns un viena vai divas pīpes, pietiekami daudz ēdiena un drānu, un mazliet vairāk nekā pietiekami- dzērienu, jo slāpes ir drausmīgs posts.” (Džeroms K. Džeroms „Trīs vīri laivā”).
Aiviekste, slūžu iegrožota, iztek no Lubāna ezera. Lubāns, kopā ar apkārtējiem purvājiem un mazo upju baseiniem ir lielākais Latvijas ezers un Aivieksti cilvēki vienmēr centušies izmantot kā liekā ūdens novadītāju uz Daugavu. Daudzviet mākslīgi paplašinātā Aiviekste, slūžu sistēmas, kanāli, iztaisnotā Aiviekstes lielākā pieteka Pededze, lēzenie un lapu kokiem noaugušie līkumi, – tas viss veido asociācijas ar Anglijas zemieņu kanālu un upju sistēmām. Straume līdz pat Aiviekstes HES (101km no Lubāna) ir lēna un kritums vidēji ir tikai 1m uz 14km. Upe sasparojas pēc Aiviekstes HES un turpmākos 14km līdz Daugavai uzrāda gluži vai galvu reibinošu 0,8m kritumu uz kilometru.
Tālāko Aiviekstes posmu no Lubānas līdz pat Daugavai (79,8km) var ieteikt tiem, kas vēlas nesteidzīgu atpūtas režīma laivojumu. Šis posms vasarā ir laba alternatīva Gaujas un Salacas maršrutiem – Aiviekstē jums nebūs jācīnās par apmetnes vietām ar sev līdzigajiem un visai ticams, ka garos posmos neredzēsit nevienu citu laivotāju. Sākot no Lubānas uz leju līdz pat Ļaudonai (81,8km no Lubāna) Aivieksti šķērso 5 tilti ar vidējo intervālu 10km starp tiem, bet gar upi ir attīstīta ceļu infrastruktūra. Tas viss ļauj variēt jūsu ceļojuma garumu īpaši neapgrūtinot laivu nomātājus.
Tiem, kuriem interesē neskarta daba apvienojumā ar hidrotehniskajiem varoņdarbiem ap Lubānu, ir iesakāms Aiviekstes sākumposms līdz Lubānas pilsētai (35km). Pirmos 15 maršruta kilometrus Aiviekste plūst pa purvāju un slapjiem lapkoku mežiem uz mirkli pat zaudēdama gan savu vārdu, gan tecējumu, vietu dodot 3,5km garajam Vērdes kanālam. 10km pirms Lubānas krastos parādās civilizācija – iekopti lauki un ceļu tīklojums.
No Lubānas uz leju līdz pat Ļaudonai Aivieksti šķērso 5 tilti ar vidējo intervālu 10km starp tiem, bet gar upi ir attīstīta ceļu infrastruktūra. Tas viss ļauj variēt jūsu ceļojuma garumu īpaši neapgrūtinot laivu nomātājus.
20km lejpus Ļaudonas ir Aiviekstes HES. Laivas šeit apnesamas pa kreiso krastu vai arī piestājot upes vidū esošajā Ozolsalā. Nekādā gadījumā neleciet pa HESa aizsprostu! Lai arī tas šķiet zems, aiz tā ir straumi izkliedējošas betona ribas, kuras zem ūdens plūduma nav redzamas. Labākajā gadījumā roku un kāju lūzumi garantēti! Aiviekstes HES ir atvērts apmeklētājiem.
Aiz Aiviekstes HES upes plūdums paātrinās un jau pēc 5km ir klāt Spridzānu HES. Te laivas apnesamas pa kreiso krastu. 1,8km aiz Spridzānu HES acīgs laivotājs Aiviekstes labajā krastā pamanīs Vesetas veco ieteku. Ir vērts pacīnīties nieka pussimt metrus pa Vesetu uz augšu lai apbrīnotu lielisku amatnieku meistardarbu – trīs arku akmens tiltu pār veco Pļaviņu – Madonas ceļu. Pēc 6,6km jau klāt ir Daugava un Pļaviņas – labs Aiviekstes laivojuma finiša punkts.
(+371) 26649344
(+371) 20224063