Latvia | Vidzeme | Sigulda

Brasla

  • 45
  • 2
  • 68
  • 0-
  • -
 
 

Maršruta lejupielāde viedtālruņiem (android/ipone)

Brasla ir viena no Latvijas klasiskajām ūdenstūrisma upēm un parasti tās laivojumam izvēlas posmu no Plāča vai Straupes līdz A3 (Rīga – Valmiera) ceļa tiltam vai ietekai Gaujā. Ja tomēr esat izdomājuši kāpt laivās pie Vainižiem, tad posmā līdz Plācim jārēķinās ar daudziem nebraucamiem koku šķēršļiem (2015. gada pavasara dati). Brasla šeit lēni līkumo caur baltalkšņu audzēm un tikai retumis līdz pašam krastam pienāk skujkoku mežs. Pie Rucku ūdensdzirnavu drupām (6,9km) vidējā ūdenī veidojas krāču vilnīši, bet nekādu nopietnu bīstamību tie nerada. Posmā līdz Divupes ietekai pie Rozulas (11,6km) šķiet, ka Braslai pietrūkst spēka, lai nopietni lauztos caur bebru radītajiem džungļiem. Aiz Rozulas Brasla kļūst līdzīga tai upei, ko laivotāji redz pie Plāča. Tā plūst pa skujkoku mežu, un lai gan šķēršļu upē vēl ir daudz, tie ir vieglāk apbraucami. 15,3km no Vainižiem Braslai pievienojas labā krasta pieteka Nabe.

 

Pie Plāča (17,7km) sākas Braslas klasiskais posms. 3km līdz Straupei tā līkumo caur Latvijas upēm raksturīgo krasta ainavu ar biezu lapukoku mežu no kura spraucas ārā pa dažam labam mājas jumtam.  Tuvojoties Straupei mežs atkāpjas dodot vietu šīs senās Hanzas pilsētas apbūvei. 400m aiz Straupes tilta Braslas labajā krastā slejas dzirnavu ēka, aiz tās ir raksturīga platene. Neilgi pirms Vējiņu apmetnes un pazemes ezeru valstības (26,7km no Vainižiem) parādās pirmie smilšakmens atsegumi. Līdz A3 (Rīga – Valmiera) ceļa tiltam sausas vasaras mazūdenī iespējamas ļoti seklas vietas, bet tas nemazina Braslas skaistumu. Dzidrs ūdens, dzeltenās lēpes, ik pa brīdim pa kādam zemam atsegumam un mājai. Pie „Mārkulīču” apmetnes (kilometru pirms A3 ceļa tilta) Braslu šķērso interesants „dejojošs” virvju tiltiņš, pa kuru pastaigājot var atgriezt kustīgumu laivā nosēdētajos locekļos. 

 Jāņem vērā!

Augstā ūdenī Braslas HES – Gaujas posms var būt nepieredzējušiem laivotājiem bīstams. Paškritiski izvērtējiet savas spējas laivas vadīšanā un lūdziet savam laivu nomas operatoram visu iespējamo informāciju par drošību, rīcību apgāšanās gadījumā un nomājamās laivas specifiskajām īpašībām. Ja neesat pārliecināts par savām spējām, šim posmam nomājiet piepūšamo laivu.